Potrzebujemy:
- ½ kg łopatki wieprzowej
- ½ kg wołowiny
- ½ kg wątróbki drobiowej
- 1 duża marchew
- 1 pietruszka
- 1 cebula,
- 1/4 selera
- 5 szt. ziele angielskie
- 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego
- 3 liście laurowe
- 1 łyżeczka soli lub 1 kostka bulionu warzywnego (do gotowania mięsa)
- 1 czerstwa kajzerka
- 2 jajka
- 2 ząbki czosnku
- Sól, biały pieprz i gałka muszkatołowa do smaku
- natka pietruszki
Do garnka wkładamy pokrojoną w kostkę wołowinę, zalewamy ok. 1,5 litrem wody, dodajemy 1 łyżeczkę soli, ziele angielskie, pieprz ziarnisty i liście laurowe, gotujemy 15 minut. Po tym czasie dodajemy pokrojoną wieprzowinę i znów gotujemy 15 minut.
Następnie dodajemy wszystkie warzywa i gotujemy kolejne pół godziny. Mięso powinno być miękkie. Na ostatnie 15 minut dodajemy oczyszczoną z błon wątróbkę. Nic nie wyciągamy z garnka, wszystko razem studzimy.
Po dokładnym ostudzeniu wyjmujemy wszystkie ugotowane składniki. W płynie, który pozostał z gotowania moczymy bułkę i odciskamy. Wszystkie gatunki mięsa, wątróbkę, warzywa, przyprawy, czosnek i odciśniętą bułkę mielimy dwukrotnie, dodajemy jajka, posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy według uznania białym pieprzem, solą i gałką muszkatołową.
Masę dokładnie wyrabiamy ręką, aż będzie bardzo gładka. Właśnie w tym tkwi sekret naszego pasztetu. Masa powinna mieć jednolitą strukturę. Do 2 podłużnych form do pieczenia wkładamy masę mięsną i pieczemy w piekarniku 90 minut w temp. 160 stopni. Studzimy w foremce. Pasztet możemy kroić w plastry i podawać z ulubionymi dodatkami.
Do pasztetu serwowanego na zimno pasują różne dodatki, np. : ćwikła, sos tatarski, chrzanowy, musztardowy, borówkowy lub cumberland. Możesz też posypać go owocami żurawiny lub borówkami albo udekorować kaparami.